از دوردست‌های تبعید

از دوردست‌های تبعید

من زندگی نکردم اما زندگی مرا...

آخرین مطالب

طعم تلخ سیاست -۴

چهارشنبه, ۱۳ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۱۶ ق.ظ

حکومت می‌گوید تجمعات باید مسالمت‌آمیز و در چارچوب قانون باشد. اما نکته این است که حکومت‌های استبدادی کمترین مخالفت و اعتراض را برنمی‌تابند، یا نباید تجمع و اعتراضی صورت بگیرد یا اگر گرفت باید سرکوب شود. اما سرکوب قطعاً تشویش اذهان عموم را در پی دارد و بسیار برای قدرت هزینه‌بر است. قدرت‌ها همواره حربه‌هایی دارند برای مشروع جلوه دادن اعمالشان و بازی دادن افکار عمومی. حربه‌ی نخ‌نمایشان در این تجمعات اخیر کاملا اعمال شد و مثل همیشه نتیجه گرفت. سرکوب تجمعات مسالمت‌آمیز هزینه‌ی بسیاری برای قدرت دارد. قدرت‌های استبدادی به خلاف آنچه در ظاهر پیداست از تجمعات و اعتراضات مسالمت‌آمیز و آرام بیشتر وحشت دارند تا خشونت‌آمیز. زیرا سرکوب دومی نزد اذهان مشروعیت بیشتری دارد تا اولی. پس حربه‌ی قدرت این است که تجمعات مسالمت‌آمیز را به اغتشاش بکشاند و جرقه‌ای باشد برای برافروختن آتش خشم مردم معترض. مشهد میدان شهدا اولین روز تجمعات کشور، تجمعی آرام با شعارهای مطالبه‌گرایانه بود، شما می‌دانید چه شد؟ هجوم نیروهای امنیتی، تیر هوایی، گاز اشک‌آور و... . مداخله‌ی عجیب نیروهای ضد شورش و به خشونت کشاندن این تجمع آرام اولین قدم حربه‌ی قدرت بود. اعتراضات نباید آرام صورت می‌گرفت. باید شعارهای رادیکال‌ داده می‌شد، اموال عمومی آسیب می‌دید، حرکات خشم‌آلودی از‌سوی معترضین (شاید هم غیرمعترضین؟) سر زده می‌شد تا رسانه‌های کثیف قدرت با بزرگنمایی آن جزئیات، کلیت اعتراضات را زیر سؤال ببرند و مردم بدبخت را اقناع کنند که سرکوب و کشتار این بیچاره‌ها همه برای کشور و مردم و امنیت آنهاست. گرچه این خشم را مقدس می‌دانم و به احترام آن کلاه از سر برمی‌دارم اما می‌دانم قدرت و رسانه‌های کثیفش چطور از آن علیه این اعتراضات استفاده کرد و می‌کند. و چطور امروز همه خفه خون گرفته‌اند برای این حجم از کشتار و سرکوب و تحقیر و بازداشت جوان‌های همین مملکت. مردمی که از همه‌ی راه‌های اظهار اعتراضاتشان ناامید شده بودند و هیچ راهی ندیدند جز هم‌آغوشی با وحشت خیابان‌ها، اکنون طبق گفته‌ی رئیس دادگاه انقلاب در حکم محاربند و هیچ معلوم نیست کدامشان دوباره روی خانواده‌هایشان را خواهند دید. دیدید قدرتْ تجمعات مسالمت‌آمیز مردم را به کجا کشاند؟ اکنون همه‌ی آنها فتنه‌گر و خرابکار و آشوب‌طلب و عمال و سرسپرده‌ی انگلیس و آمریکا و عربستان هستند. بازی‌های قدرت را بشناسید و مثل کبک سر در برف نکنید. درست است، همه چیز زیر سر نظام نیست، اما این‌ها هم انکار شدنی نیست. به همین راحتی قدرت همه‌ی ما را بازی می‌دهد و آنچه را می‌کند که می‌خواهد.

آری برادر، ما نیز روزی تمام خواهیم شد...

  • ۹۶/۱۰/۱۳
  • حضرت کازیمو

نظرات  (۱)

میگن میگذره، اما من مطمئنم نمیگذره. چطور می تونیم فراموش کنیم هم وطن های در بندمون رو ؟ چطور می تونیم آروم بگیریم بعد از ریختن خون هم وطن های بی گناهمون ؟
نباید ساکت نشست. مردم باید به شعارهاشان ایمان داشته باشند و متحد بمانند تا انتها. سکوت و آرام گرفتن، خیانته ...
پاسخ:
کاوه‌ای پیدا نخواهد شد مریم
کاشکی اسکندری پیدا شود

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی