از دوردست‌های تبعید

از دوردست‌های تبعید

من زندگی نکردم اما زندگی مرا...

آخرین مطالب

دیگران ۱ - درباره "جای" و "گاه"

چهارشنبه, ۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۲:۱۴ ق.ظ

«پیش از این (یعنی در ازمنه ماضی)، وقتی میخواستی نوای دلنشین ساز و مطربی دلنواز را بشنوی، وقت و زمان و مکانی را برای این مهم فراهم میکردی. میرفتی نزد خنیاگری و یا مطربی اعم از مهتاب رو یا غیر مهتاب رو، و دو زانو می نشستی و در حالیکه محو در چهره و حرکاتش شده بودی، گوش جان می سپردی به آن نوا و صدای دل انگیز. این باز کردن "جای" و فراهم کردن "گاه"ی مناسب، آداب و قواعدی داشت که رعایت آنها من حیث المجموع "عالمی" میساخت که تو خود را درون آن عالم می پروراندی و می بالیدی. تو درون این عالم بزرگ میشدی و گرچه "ادب شنیدن" موسیقی را می آموختی، اما به واقع "ادب زیستن" را فرا می گرفتی.

اما امروزه، این "جای" و "گاه" از دست رفته است. تو برای شنیدن موسیقی نیازی به فراهم کردن این "جای" و "گاه" نداری. خواه سوار بر مرکب و اتومبیلت باشی، خواه در آسانسور(بالابر) در طبقه چندم آپارتمانت، و خواه در مبال و قضای حاجت! همواره میتوانی موسیقی گوش بدهی بی آنکه آن آداب و قواعد را رعایت کنی! 

این است که بشر امروز همه چیز میداند، و در عین حال هیچ نمیداند. همه چیز دارد، اما هیچ چیز ندارد. 

وقتی ادب و آداب هرچیزی از آن گرفته شد، صورتهایی میمانند پُر مدعا. صورتها نیز مدعیانی بی تکلیفند. و برغم تکلفشان، سست و بی معنا.

ما در زمانه فقدان "جای" و "گاه" اشیاء زندگی میکنیم.»


--» از کانال دکتر اکبر جبّاری 

  • ۹۶/۰۶/۰۱
  • حضرت کازیمو

استاد جباری

نظرات  (۲)

مطلب انقد سنگینه هیچکس اظهار نظر نمی کنه... :-o
پاسخ:
نه لزوما. نظری ندارند خب 
به قول دوستمان مطلب سنگینه خیلی!
فک کنم باید از همون واژه ی مستعمل و مستهلک ابتذال استفاده کرد. یعنی شرایط الان دقیقا تصویرسازی ابتذاله، امکانات و وسایل که همه جا ریخته. اطلاعات و اگاهی همه جا پخش شده. کلا ریخت و پاشه همه جا:-)
+ادب شنیدن رو میشه پذیرفت و آداب دیگر رو ولی صحبت از «ادب زیستن» خیلی سنگینه. واقعا اگه ادب زیستن در ازمنه ماضی مشخص بود که باید با یک جامعه ی ایده آل مواجه میبودیم اون زمان ها...
+این گاه در واژه ی جایگاه به زمان دلالت داره؟ من فکر میکردم گاه به معنی مکانه توی این واژه.
پاسخ:
در مورد اونچه که در رابطه با متن گفتی نظری نمیدم. اما در مورد سوالت باید بگم که قطعا ایشون منظورشون مشخصا "جای" و "گاه" بوده نه "جایگاه"

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی